Mereka menggunakan beberapa strategi untuk mengidentifikasi informasi penting/inti dalam berbagai konteks, seperti meminta pembicara untuk mengulangi, berbicara dengan lebih pelan, atau menanyakan arti sebuah kata. Mereka dapat mengikuti rangkaian instruksi sederhana yang berkaitan dengan prosedur kelas dan aktivitas belajar.
Look and say
Peserta didik mampu melafalkan kata dan kalimat tentang harga pada makanan dan minuman dengan tepat dan benar.
Look at the picture anda say the sentences !
A kilo of sugar is 11,000 rupiahs.
A plate og gado-gado is 6,000 rupiahs.
A glass of orange juice is 2,000 rupiahs.
A bowl of bakso is 5,000 rupiahs.
Look and write
Peserta didik mampu menuliskan kata dan kalimat tentang harga pada makanan dan minuman dengan tepat dan benar.
Look at the picture and write the sanswer!
Example
“How much is it?”
“It is two thousand five hundred rupiahs.”
1. “How much is it?”
"It is two thousand rupiahs."
2. “How much is it?”
"It is eighty five thousand rupiahs."
3. “How much is it?”
"It is seventy two thousand rupiahs."
4. “How much is it?”
"It is ten thousand rupiahs."
5. “How much is it?”
"It is fifty thousand rupiahs."
6. “How much is it?”
"It is one hundred twenty two thousand rupiahs."
7. “How much is it?”
"It is nine hundred forty thousand rupiahs."
8. “How much is it?”
"It is sixty three thousand rupiahs."
9. “How much is it?”
"It is thirty eight thousand rupiahs."
10. “How much is it?”
"It is four hundred fifty thousand rupiahs."
Look and write
Peserta didik mampu menuliskan kata dan kalimat tentang harga pada makanan dan minuman dengan tepat dan benar.
Look at the picture and write the sanswer!
Example:
1. It is one thousand rupiahs.
2. It is five thousand rupiahs.
3. It is forty five thousand rupiahs.
4. It is one hundred fifty two thousand rupiahs.
5. It is two hundred thousand rupiahs.
6. It is three hundred eighty thousand rupiahs.
7. It is two hundred forty four thousand rupiahs.
8. It is one hundred sixty five thousand rupiahs.
9. It is two hundred sixty thousand rupiahs.
10. It is eighty five thousand rupiahs.
Let's Find Out
List the food in the menu and ask the price for each food!
No. | Food/Drink | Price |
---|---|---|
1. | a bowl of nodles | Rp 7.500 |
2. | a glass of chocolate milk | Rp 12.000 |
3. | a plate of rice with fried chicken and chili sauce | Rp 16.500 |
4. | two packs of snack | Rp 4.000 |
5. | six lollipops | Rp 9.000 |
6. | a glass of orange juice | Rp 14.000 |
Report :
- A bowl of noodle is seven thousand and five hundred rupiahs.
- A glass of chocolate milk is twelve thousand rupiahs.
- A plate of rice with fried chicken and chili sauce is sixteen thousand and five hundred rupiahs.
- Two packs of snack are four thousand rupiahs.
- Six lollipops are nine thousand rupiahs.
- A glass of orange juice is fourteen thousand rupiahs
Read and answer
Peserta didik mampu membaca dan menjawab pertanyaan bacaan tentang harga makanan dan minuman dengan tepat dan benar.
Cici, Aisyah, and Made are at the canteen to buy some foods and drinks. Cici orders a plate of gado - gado and a glass of orange juice. Aisyah wants a bowl of bakso and a glass of ice tea. Made orders a plate of fried rice and two glasses of ice tea. Here is the menu:
No. | Menu | Price |
---|---|---|
1. | Fried rice/nasi goreng | Rp 8.000 |
2. | Nodles/mie | Rp 6.000 |
3. | Gado-gado | Rp 7.500 |
4. | Bakso | Rp 9.000 |
5. | Cendol with ice/es cendol | Rp 4.000 |
6. | Ice tea/es teh | Rp 2.500 |
7. | Orange juice/jus jeruk | Rp 3.000 |
1. How much is a plate of fried rice?
"It is eight thousand rupiahs."
2. How much is a bowl of bakso?
"It is nine thousand rupiahs."
3. How much is Cici's order?
"It is ten thousand and five hundred rupiahs."
4. Is a plate of fried rice Rp8,000?
"Yes, it is eight thousand rupiahs."
5. How much is a glass of orange juice?
"It is three thousand rupiahs."
6. How much is Made's order?
"It is thirteen thousand rupiahs."
7. How much is a glass of tea?
"It is two thousand and five hundred rupiahs."
8. Is a scoop of ice cream Rp8,000?
"There is no ice cream in the menu."
9. How much is Aisyah's order?
"It is eleven thousand and five hundred rupiahs."
10. If Cici pays Rp50,000, how much change will she get?
"It is thirty nine thousand and five hundred rupiahs."
Let's Play
Peserta didik mampu bermain berkelompok untuk penguatan tentang harga pada makanan dan minuman yang tepat dan benar.
Example :
How much is a plate of nasi uduk in Jakarta?
It is thirty thausand rupiahs.
1. How much is a plate of nasi uduk in Sidoarjo?
"It is fifteen thousand rupiahs."
2. How much is a glass of chocolate ice cream in Sidoarjo?
"It is five thousand rupiahs."
3. How much is a plate of fried rice in Sidoarjo?
"It is eight thousand rupiahs."
4. How much is a glass of ice tea in Sidoarjo?
"It is two thousand rupiahs."
5. How much is a plate of nasi uduk in Jakarta?
"It is thirty thousand rupiahs."
6. How much is a glass of chocolate ice cream in Jakarta?
"It is fifteen thousand rupiahs."
7. How much is a plate of fried rice in Jakarta?
"It is twenty thousand rupiahs."
8. How much is a glass of ice tea in Jakarta?
"It is five thousand rupiahs."
Look and write
Peserta didik mampu menulis jawaban pertanyaan tentang harga pada makanan dan minuman dengan tepat dan benar.
Look at the picture to answer the questions on the following page!
1. Does Canteen A sell gado-gado?
No, it doesn’t.
2. How much is a plate of shumai in Canteen A?
It is eight thousand rupiahs.
3. Which canteen sells noodles for Rp3.000?
It is a Canteen B.
4. What's on the menu at Canteen B?
They are s shumai, noodles, bread, ice tea, and bakso.
5. Do both canteens (Canteen A and Canteen B) sell bread and bakso?
Yes, they do.
6. How much is a bowl of a bakso at Canteen B?
It is five thousand rupiahs.
7. How much are a bowl of bakso and a glass of ice tea at Canteen A?
The price of bakso is eight thousand rupiahs. The price of ice tea is two thousand and five hundred rupiahs
8. What's on the menu at Canteen A?
They are shumai, noodles, bread, ice tea, and bakso.
9. How much are a plate of shumai, a piece of bread, and a glass of ice tea at Canteen B?
The price of shumay is six thousand rupiahs. The price of bread is two thousand and five hundred rupiahs. The price of ice tea is one thousand and five hundred rupiahs.
10. Which foods are the most expensive?
They are shumai and Bakso at Canteen A.
Let’s create
Peserta didik dapat berkreasi membuat poster tentang harga pada makanan dan minuman dengan tepat dan benar.
Imagine you have your own restaurant. Make a poster of your restaurant menu!
My new words
Peserta didik dan guru mampu melakukan kegiatan penguatan dengan mengucapkan dan mengingat kembali materi pembelajaran dalam unit ini.
a cup og cofee is 5,000 rupiahs - a plate of gado-gado is 6,000 rupiahs - a glass of orange juice is 2,000 rupiahs - a bowl of bakso is 5,000 rupiahs - a bowl of noodles is 15,000 rupiahs
0 komentar:
Post a Comment
Mohon tidak memasukan link aktif.